Flere har dermed kunnet kjøpe bolig, og med igangsetting av over 6000 boliger i fjor i Oslo er man nær rekordtallene fra 50- og 60-tallet. Markedet fungerer. At de fleste som har kjøpt bolig i det siste har hatt en hyggelig prisutvikling, er også viktig, sier han.
Likevel er det noen skyer i horisonten. Renteøkning er varslet, kanskje allerede alt i slutten av juni. Det er svært viktig at Gjedrem og Norges Bank viser et betydelig måtehold framover, påpeker Jakobsen.
Renteøkning kan fort føre til reduserte boligpriser en periode, en reduksjon som kan påvirke andre deler av norsk økonomi sterkere enn det man kunne ønske og tenke seg, sier han.
Og ikke minst viktig - mange unge mennesker har kjøpt seg bolig den siste tiden - de bør verken utsettes for fallende priser eller hopp i rentenivå. Inflasjonen kommer nok i en viss grad uansett, sier Jakobsen og oppfordrer Gjedrem til å holde renta lav.